TOSCA – Giacomo Puccini

TOSCA – Giacomo Puccini

 

 

Giacoma Pucciniho Tosca je melodrama ve své nejčistší podobě, oslava svěží melodie a dramatického vzplanutí, která zůstává jedním z nejoblíbenějších děl tohoto skladatele do dnes. Tato skutečně “akční opera” je realistická detektivka, doplněná mučením, zradou, vraždou, sebevraždou i sexem. V produkci Curyšské Opery je prezentována jako strhující, dech beroucí psychosexuální studie tragického prolínání osudu tří postav.

V podání Emily Magee je Tosca opravdové vtělení primadony, nápadné krásy, sebevědomé, přesto zranitelné ženy. Magee se plně vnořila do své role, horečně prožívající něžné okamžiky s milencem Cavaradossim, plné frází i napjaté konfrontace s náčelníkem policie Scarpiou jako výbuchy surové vášně. S jeho impozantním projevem na jevišti a výmluvným podáním, americký barytonista Thomas Hampson povyšuje často jednotvárně dimenzovaného “ďábelského” Scarpiu na úroveň gentlemana zločince a elegantního svůdce, který fascinuje do posledního dechu.

Jonas Kaufmann jako Cavaradossi potvrzuje jeho výjimečnou pozici jednoho z nejvšestrannějších, citlivých a srdečně lyrických tenorů naší doby. Ať už se vyžívá v hravém škádlení, ježí se s vášnivým rozhořčením nebo září s romantickým zápalem, Kaufmann se vždy cítí pohodlně ve svém mužství a spolehlivě zajišťuje formování každé části své nuance. Tisk jednomyslně schválil jeho “Tmavě zbarvený, oslňující a robustní tenor … Pucciniho lyričnost s bohatými odstíny byla prakticky neznámá až do di Stefano a Callas.”(Badische Zeitung).

Lyrické výlevy a dramatické návaly tohoto hvězdného tria jsou flexibilně a citlivě podporovány italským dirigentem Paolem Carignanim, který uplatňuje všechny barvy z palety Curyšského orchestru mistrovskou rukou. Inscenace uznávaného kanadského režiséra Roberta Carsena zapojuje diváka do subtilního dramatu „hra ve hře“, kde se kloubí divadlo s realitou do inteligentního a odhalujícího pojetí tohoto vzrušujícího operního thrilleru.

Tosca program pro kina

Premiéra:Od 7.3.2017
Režie:Robert Carsen
Hudba:Giacomo Puccini
Hrají:Floria Tosca: Emily Magee
Mario Cavaradossi: Jonas Kaufmann
Baron Scarpia: Thomas Hampson
Cesare Angelotti: Valeriy Murga
Sacristan: Giuseppe Scorsin
Spoletta, policejní agent: Peter Straka
Sciarrone, policejní agent: Morgan Moody
Dozorce: Daniel Golossov
Pasáček: Claudia Auf der Maur
Žánr:Opera
Délka:3 dějství
2 hodiny a 5 minut
Země vzniku:Natočeno v roce 2008 v operním domě v Curychu
Rok výroby:2008
Studio:Rising Alternative
Jazyková verze:cz titulky v obraze
Přístupnost:Přístupný
Formát:DCP 2D